Gdzie wykorzystuje się materiały trudnopalne?

Aug 16 2020

Praca w wysokich temperaturach wymaga zastosowana specjalistycznej odzieży ochronnej, która jest odporna na działanie ognia i gorąca. Podczas produkcji tego typu tekstyliów często wykorzystuje się materiały odblaskowe, trudnopalne, które skutecznie zabezpieczają przed działaniem niekorzystnych warunków pracy w postaci wysokiej temperatury. Materiały ognioodporne są idealnym tworzywem, wykorzystywanym w produkcji odzieży dla pracowników straży pożarnej czy hutników.

Jakie właściwości mają materiały odblaskowe trudnopalne i ognioodporne?

Podstawową cechą materiałów odblaskowych, trudnopalnych i ognioodpornych jest podwyższona odporność na działanie wysokiej temperatury, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwa pracy wykonywanej w niekorzystnych warunkach. Taśmy zabezpieczają dodatkowo odzież ochronną przed ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi, typu rozdarcia czy przecięcia. Ponadto są odporne na działanie substancji chemicznych i są w doskonałej kondycji, nawet po wielu cyklach prań. Odzież z takimi taśmami można prać w warunkach przemysłowych i chemicznie na sucho, suszyć tunelowo lub przemysłowo. Bardzo dużą zaletą wspomnianych taśm jest duża odblaskowość, która zapewnia doskonałą widoczność podczas wykonywania bardzo trudnych i niebezpiecznych zadań, jak np. gaszenie ognia w pożarze.

Materiały ognioodporne i trudnopalne – jakie mają zastosowanie?

Zastosowanie trudnopalnych materiałów odblaskowych jest bardzo szerokie, ponieważ są elementami odzieży wszędzie tam, gdzie następuje styczność pracownika z ogniem i gorącą temperaturą. Takie materiały mogą być wykorzystane przy produkcji odzieży dla straży pożarnej, wojska, pracowników przemysłu ciężkiego, spawaczy, a także innych służb i zawodów mających kontakt z ogniem. Odzież trudnopalna i ubrania ognioodporne to specjalistyczne tekstylia, które w znaczący sposób zwiększają poziom bezpieczeństwa, a dzięki właściwościom odbijania światła doskonale spełniają swoje zadanie po zmroku czy w nocy.