Jak wygląda znakowanie laserem?

Sep 15 2020

Znakowanie laserem to nowoczesny, praktyczny i niesłychanie precyzyjny sposób nanoszenia grafiki lub napisów na różnego rodzaju materiały przy pomocy lasera. Technologia ta przydatna jest do etykietowania produktów, numerowania ich lub brandowania. By efekt był trwały, wyróżnia się kilka metod. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak wygląda znakowanie laserem oraz za pomocą jakich urządzeń można je wykonywać.

Co można znakować laserem?

Znakować przy pomocy lasera można różnego rodzaju materiały np. metale takie jak stal szlachetna, tytan, brąz, aluminium, złoto, srebro lub platynę. Oprócz tego znakowanie wykonuje się na tworzywach sztucznych, takich jak ABS, poliwęglan, poliamid, PMM, foliach i opakowaniach, a także laminatach. Z tego powodu metoda ta znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach, gdzie konieczne jest stworzone trwałych elementów graficznych, takich jak na przykład tabliczki znamionowe.

Rodzaje znakowania

Obecnie stosowane jest pięć podstawowych metod znakowania laserem. Jest to między innymi wyżarzanie, które używa się do znakowania metali. Drugą metodą jest odbarwianie, kolejną grawerowanie laserowe. Dwie ostatnie to spienianie i wypalanie. Wszystkie te metody mają swoje wady i zalety, jednak ich cechą wspólną jest dokładność, estetyka i trwałość powstałych oznaczeń.

Urządzenia do znakowania laserem

By proces znakowania przebiegał profesjonalnie, potrzebne są odpowiednie urządzenia. W zależności od potrzeb mogą to być małe maszyny takie jak plotery laserowe lub systemy laserowe do specjalistycznych zastosowań. Dlatego też, jeżeli zastanawiasz się jak znakować laserem wszelkiego rodzaju materiały, warto zapoznać się z działaniem tego rodzaju urządzeń. Najczęściej są to sterowane komputerowo maszyny dostosowane do konkretnego rodzaju produktów lub typu znakowania. Dlatego podczas wyboru urządzenia warto zapoznać się z jego opisem i wszystkimi istotnymi szczegółami technicznymi. W innym przypadku możemy narazić się na kłopoty lub niepotrzebne wydatki.