Na czym polega technika termotransferu?

Dec 15 2020

Nadruk termotransferowy ze względu na swoją trwałość i wysoką estetykę cieszy się coraz większą popularnością. Ponieważ może być stosowany na różnego rodzaju materiałach – między innymi na poliestrze i bawełnie, jest powszechnie wykorzystywany do znakowania odzieży ochronnej, używanej w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Na czym polega technika termotransferu?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to metoda wykorzystująca temperaturę – w przypadku termodruku jest ona wysoka, tak aby możliwe było roztopienie elementów pokrywających taśmę barwiącą, która znajduje się między głowicą a tkaniną, a następnie przetransferowanie barwnika w określonej formie wprost na materiał, przy zastosowaniu odpowiedniej siły i czasu nacisku głowic na drukowaną powierzchnię. Podczas termotransferu nośnikiem pigmentu jest taśma barwiąca.

Folie termotransferowe – zastosowanie

Ważnym elementem całego procesu jest właściwe dobranie folii – należy dopasować je do rodzaju materiału, na którym ma być wykonany wydruk. Folie używane podczas termotransferu składają się z powłoki spodniej, która poprawia poślizg i zmniejsza ilość ładunków elektrostatycznych, powłoki lakierowej, zapobiegającej rozchodzeniu się farby podczas drukowania, oraz części nośnej, która decyduje o właściwościach konkretnego typu folii termotransferowej. W środowisku przemysłowym i produkcyjnym najczęściej stosowana jest folia flex – dająca bardzo trwały i gładki w dotyku nadruk. Pozwala na uzyskanie efektu 3D, a także odblasku. Drugim popularnym rodzajem jest folia flock, o bardzo podobnych właściwościach, ale odmiennej fakturze – wydruk jest grubszy, a struktura jest nieco puchowa i przypominająca zamsz. Istnieją również specjalne folie trudnopalne i odblaskowe o jeszcze wyższych parametrach w zakresie widoczności nadruku i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

Zalety i wykorzystanie

Termotransfer daje charakterystyczny efekt – powierzchnia zadrukowana odznacza się dużą wyrazistością, wysoką jakością kolorów i rozdzielczością. Nadaje się więc do tworzenia logotypów, tekstów, informacji, a także nanoszenia danych personalnych pracowników i tworzenia kodów kreskowych, które następnie można bezproblemowo skanować. Nadruk termotransferowy to opcja cechująca się dużą wydajnością i ekonomicznym, bezawaryjnym działaniem – praktycznie nie tworzy odrzutów i gwarantuje możliwość taniego drukowania nawet bardzo małych serii, lub wręcz pojedynczych projektów. Ważnym aspektem podczas znakowania odzieży ochronnej i roboczej jest także odporność na ścieranie i czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura i wilgoć – ten parametr również stoi na bardzo wysokim poziomie.