Odblaski – dlaczego są takie ważne?

Dec 01 2020

Elementy odblaskowe na odzieży czy innych elementach wyposażenia umożliwiają doskonałą widoczność po zmroku i w innych, niesprzyjających warunkach pogodowych. Dzięki odblaskom dzieci, piesi, rowerzyści i sportowcy są widoczni już z bardzo daleka. Takie akcesoria fluorescencyjne to obowiązkowy element, który powinno się nosić podczas poruszania się poboczem drogi w ruchu ulicznym. Mogą one występować w różnych formach: jako taśmy i wypustki odblaskowe, naszyte na odzież, zawieszki lub opaski.

W jakich miejscach należy umieścić odblaski?

Takie elementy odblaskowe powinny być umieszczone w odpowiednim miejscu, aby zapewnić jak najlepszą widoczność z daleka. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie odblasku na plecaku, prawej ręce lub nodze pieszego, ponieważ są to miejsca, które bardzo szybko zauważy kierowca. Dzięki temu może szybko zmniejszyć prędkość i bezpieczne wyminąć osobę na drodze. Akcesoria odblaskowe można też umieścić na lewym panelu plecaka, a w przypadku rowerzystów na bagażniku, błotniku lub pod siodełkiem.

Dlaczego to taki ważny element wyposażenia?

Elementy świecące na drodze to priorytet, którego nikt nie powinien lekceważyć. Noszenie takich akcesoriów to bardzo istotna kwestia, ponieważ od tego zależy zdrowie, a nawet życie pieszych uczestników ruchu drogowego. Zapewnienie bezpieczeństwa jest bardzo ważne, zwłaszcza dla rodziców dzieci, które muszą chodzić pieszo do szkoły. W elementy odblaskowe powinni być wyposażeni rowerzyści, a także osoby uprawiające jogging. Akcesoria tego typu to ważny element stroju pracowników różnych branż, którzy pracują na halach i magazynach, a także robotników drogowych i budowlanych, służb wojskowych i medycznych oraz straży pożarnej. Dzięki doskonałej widoczności ich praca może przebiegać w sposób bezpieczny i sprawny.

Jakie są rodzaje elementów odblaskowych?

Firmy produkujące odzież ochronną z elementami fluorescencyjnymi powinny zaopatrzyć się w specjalne taśmy odblaskowe do naszywania. Mogą być one elementem kamizelek, kurtek, plecaków, toreb, butów, czapek i rękawiczek. Dzięki taśmom odbijającym światło, zarówno dzieci, jak i dorośli są doskonale widoczni w ciemnościach, w czasie deszczu, śniegu i mgły. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także wypustka odblaskowa, tzw. piping. To wąska taśma w wielu kolorach, która cechuje się doskonałą odblaskowością. Można ją wykorzystać do produkcji odzieży roboczej, a także innych tekstyliów, takich jak plecaki, torby i buty.
Zarówno taśmy, jak i wypustki odblaskowe to znakomite materiały fluorescencyjne, które zapewniają doskonałą widoczność na drodze i w miejscu pracy.